GARSO SLOPINTUVAI IR KOMPENSATORIAI

Uždaro tipo kompensatorius, kas tai yra ir su kuo tai valgoma? Lietuvoje plačiai žinomas vienos kompanijos „legalus“ duslintuvas arba uždaro tipo kompensatorius. Ir jai kas nors bando pasakyti kitaip, tai oponentas mažų mažiausiai pasuks pirštą prie smilkinio arba tiesiog būsite išvadintas nemaloniais epitetais. Bet pradėkime viską nuo pradžių.

Ir pradėti reikėtų nuo duslintuvų, kurių istorija prasideda 1903 metais, kai legendinio kulkosvaidžio kūrėjo Hiram Stevens Maxim sūnus Hiram Percy Maxim sukonstravo pirmąjį duslintuvą. Todėl taip istoriškai susiklostė, kad geriausi duslintuvų ekspertai yra amerikiečiai, po jų turbūt skandinavai.

Kad suprasti kas yra uždaro tipo kompensatorius, reikia suprasti kaip veikia duslintuvas. Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme rašoma: Duslintuvas – prie šaunamojo ginklo vamzdžio laibgalio tvirtinamas arba į šaunamojo ginklo konstrukciją integruotas įtaisas, kurio pagrindinė paskirtis – slopinti šūvio garsą, panaudojant jame esančią specialią (specialias) išsiplėtimo kamerą (kameras) ir (ar) pertvarėlę (pertvarėles), membraną (membranas) ar kitus panašius konstrukcijos elementus. Toks ginklo priedėlis priskiriamas A kategorijai ir draudžiamas civilinėje apyvartoje.

Ginkle yra trys pagrindiniai veiksniai įtakojantys šūvio garsą, tai ginklo mechanizmo veikimas, dujos (sprogimas) ir kulkos greitis. Tam, kad šūvis būtų tylus, reikia suvaldyti visus tris aspektus. Kulka iš medžioklinio karabino vamzdžio išskrenda beveik tris kartus greičiau už garsą. Garso greitis yra apie 330 m/s. Visi mes žinome koks sprogimas įvyksta, kai objektas viršija garso barjerą. Šaunamojo ginklo atveju lieka vienintelė galimybė – naudoti subsonic šovinius.

Tai šoviniai, kurie kulką iššauna lėtesniu nei garso greitis. T.y. kulka turi neviršyti 330m/s. Šitas klausimas išsprendžiamas sumažinus parako užtaisą. Belieka suvaldyti dujas. Tą darbą atlieka duslintuvas. Įmantri kamerų konstrukcija sulėtina ir ataušina dujas, ko pasekoje turime tylų šūvį.

Duslintuvai, kuri pirminė funkcija yra slopinti garsą, pagal nutylėjimą naudojami su subsonic šoviniais. Bėda tame, kad mažas subsonic užtaisas neužtikrina sklandaus ginklo mechanizmo darbo. Todėl duslintuve montuojama speciali guminė membrana – obtiuratorius. Tai yra esminis ir vienintelis skirtumas tarp duslintuvo ir uždaro tipo kompensatoriaus.

Aš nežinau kokiu būdu tas kompensatorius įteisintas Lietuvoje, bet šalyse, kur uždrausti duslintuvai, įteisinant tuos kompensatorius akcentuojamas obtiuratoriaus nebuvimas konstrukcijoje.

Nemačiau tos lietuviškos pažymos, kuo remiantis jis vadinamas uždaro tipo kompensatoriumi o ne duslintuvu. Aplamai tas kompensatorius nieko nekompensuoja. Jis nekompensuoja vamzdžio „pašokimo“ į viršų šūvio metu. Tiksliau kompensuoja tiek, kiek tai gali įtakoti jo svoris. Pririšus akmenį prie laibagalio.

Kam jis reikalingas? Jis turi kelias pagrindines funkcijas. Pirma, tai visgi garso slopinimas. Tai nepadaro šūvio tokiu tyliu, kaip dauguma mano. Ypač tie, kurie galvoja, kad tai gali būti brakonieriavimo įrankis. Šūvis liekas ganėtinai garsus, bet jis tampa komfortiškas. Tai stipriai apsaugo šaulio ir aplinkinių ausis. Antra – atatrankos mažinimas. Trečias – tai liepsnos mažinimas po pirmo šūvio.

Pirmas šūvis dažniausia medžiotojui būna svarbiausias. Atliekant pirmą šūvį vamzdyje būna deguonies, dėl to pirmos liepsnos būna daug didesnės nei sekančių šūvių. Turi jie ir neigiamų savybių – beveik visada pasikeičia vidutinis pataikymo taškas. Kartais labai stipriai.
Skandinavų gamintojai sako, kad 2 MOA nukrypimas žemyn yra norma. Aplamai toks uždaro tipo kompensatorius gali stipriai įtakoti taiklumą. Ypač jei vidinės pertvaros pradedamos veikti erozijos.

Viską apibendrinus, kaip nepavadinsi – ar tai uždaro tipo kompensatorius, ar tai sound moderatorius, ar suppresorium – tai vis tiek yra duslintuvas, tik skirtas šaudyti viršgarsiniais (supersonic) šoviniais.

O dabar norėčiau užduoti klausimą visoms toms medžiotojų organizacijoms kurių priviso kaip grybų po lietaus. Dauginasi kaip amebos, buvo viena, dalis atsiskyrė – jau dvi turim. O iš viso jau devynias berods turim.

Mieli mano kolegos – kam visas šitas juridinis anonizmas? Parodykite man skirtumą tarp legalaus lietuviško uždaro tipo kompensatoriaus ir visų kitų identiškų gaminių? Kodėl vieni legalus, o už kitus medžiotojai teisiami?

Medžiotojai seniai prašo – legalizuokite duslintuvus. Visi mes suprantam, kad duslintuvas reikalingas ne anonimiškumui o tam kad smegenys iš ausų nepradėtų tekėt. Jei yra būdas legalizuoti vieną, tai legalizuokite visus identiškus gaminius. Juk visose šalyse, kur jie legalus, jie tam ir naudojami, kad apsaugoti šaulio ir aplinkinių sveikatą.

Bet panašu, kad minučių rašymas medžioklės lape ir kitokios „gyvybiškai“ svarbios problemos yra aktualesnės.

Straipsnis: Marius Ramzys

Informacija ir nuotraukos iš: miske.lt