APLINKOS MINISTRAS PRARANDA MEDŽIOTOJŲ PASITIKĖJIMĄ

Visada sau sakiau, kad niekada nesikišiu į politiką ir negaišiu savo laiko. Tačiau matant kas vyksta medžioklės srityje, kyla klausimas: ar dar ilgai medžiotojai leis lipti jiems ant galvos ir apie tai kalbėsis pakuždomis?

Pradžioje viskas klostėsi puikiai ir atrodė, kad teigiamų pokyčių ilgai laukti nereikės.Šiais metais aplinkos ministro postą užėmė medžiotojas K.Mažeika. Su naujo ministro atėjimu, daugelis medžiotojų pradėjo puoselėti teigiamas mintis apie šviesesnį rytojų. Medžiotojai džiaugėsi, kad pagaliau turi savą žmogų valdžioje, kuris pats yra medžiotas ir puikiai žino medžiotojų problemas.

Pastaraisiais metais didelis dėmesys skiriamas afrikiniui kiaulių marui (AKM) ir kovai su juo. Europos komisija pateikė Lietuvai savo rekomendacijas leisti naudoti naktinio matymo taikiklius šernų medžioklėse. Šiai minčiai pritarė visos medžiotojų organizacijos bei valstybinė maisto veterinarijos tarnyba. Aplinkos ministerija taip pat pasisakė už naktinio matymo taikiklių naudojimą. Tačiau kaip bebūtų keista, šis klausimas taip ir nebuvo svarstytas seimo rudens sesijoje.

Pasakoti apie vilkų problemą Lietuvoje tikriausiai niekam nereikia. Vilkų populiacijos didėjimas privedė prie aštrių problemų su ūkininkais. Kaimo žmonės jau nebegali apsikęsti pastovių vilkų atakų ir valdžios neveiksnumo. Vienintelis efektyvus problemos spendimas yra vilkų populiacijos mažinimas medžioklės pagalba. Visus metus vyko kalbos, kad reikia didinti vilkų sumedžiojimo limitą. Kalba sukosi apie 150 vilkų ir tam pritarė pats ministras. Tačiau artėjant vilkų sezonui panašu, kad bus leista sumedžioti tik 120 vilkų.

K. Mažeika – „Vilkų skaičių nustato ministerija, tai ji turi prisiimti atsakomybę už tą skaičių, kurį patvirtina ir jų padarytą žalą“.

Nesenai medžiotojai sulaukė naujo akibrokšto. Nuo 2019 m. lapkričio 1 d. įsigalioja nauja medžioklės lapo forma, kurioje bus privaloma įrašyti medžioklės laiko pradžią ir pabaigą.
Apie šį medžioklės lapo pakeitimą buvo diskutuota su medžiotojus atstovaujančiomis organizacijomis ir sutarta, kad tokio pakeitimo nereikia. Tačiau aplinkos ministerija padarė pagal save.
Paklausus aplinkos ministerijos atstovų kodėl tai buvo padaryta, gauti du atsakymo variantai. Pirmas, kad tai padės aplinkos apsaugos pareigūnams kovoti su alkoholio vartojimu medžioklės metu. Antras variantas, kad tai padės užkirsti kelią nelegalioms medžioklėms, kalbama apie mažus žemės savininkus, kurie medžios savo žemėje.
Abu atsakymai man kelia daug abejonių ir greičiausiai tai bus tik dar vienas kabliukas išrašyti legaliems medžiotojams baudą.

Be abejo reikėtų paminėti ir paskutinių savaičių įvykius. Šią savaitė LRT publikavo tyrimo duomenis, kad naująjį Valstybinių miškų urėdijos vadovą su valdančiaisiais sieja ir bendros medžioklės su Vyriausybės kancleriu Algirdu Stončaičiu bei kitais premjero Sauliaus Skvernelio žmonėms, taip pat su jį į pareigas skirsiančiu aplinkos ministru Kęstučiu Mažeika.

Aukštas pareigas užimančių politikų ir pareigūnų medžioklėse nieko blogo nematau, tačiau G.Landsbergis mano priešingai. Po kelių dienų kaip LRT publikavo savo tyrimą, įvyko G.Landsbergio ir K.Mažeikos diskusija. Po jos aplinkos ministras K.Mažeika pažadėjo skaidrinti ir taip skaidrią medžioklės sistemą, bei įvesti elektroninius medžioklės lapus.
Suprantama, kad išsisukti iš situacijos reikėjo kažką pažadėti, bet gal geriau įveskite aplinkos ministerijos lėšų srautų skaidrinimo sistemą?

Apie baudų už medžioklės taisyklių pažeidimų neadekvatumą antrą kartą nebekalbėsiu, apie tai galite pasiskaityti čia. Problemos dėl ančių medžioklių po to kaip dryžgalvė kryklė ir rudgalvė antis įtrauktos į raudonąją knygą taip pat dar neišspręstas. Rudenį medžiojant antis rudgalvės kryklės ir dryžgalvės kryklės skrendant atskirti neįmanoma, o atlikus klaidingą šūvį busite nubaustas kaip rimčiausias brakonierius.

Kaip matome darbai kalba patys už save ir prošvaisčių kol kas nesimato. Gražių pažadų buvo daug, o sulaukėme tik griežtesnių reikalavimų medžioklėse ir liūdnų perspektyvų.

Kitais metais vyks seimo rinkimai ir medžiotojai turi aiškiai pasakyti, kad jei dabartiniai valdžiai nesvarbūs 30 tūkst. medžiotojų balsai, jie ir toliau gali dirbti kaip dirba. Priešingu atveju laikas pradėti pildyti pažadus ir taisyti padarytas klaidas.

Valdžia išrinkta tam, kad dirbtu žmonėms, o mūsų kaip piliečių pareiga užtikrinti, kad taip ir būtų.

Miske.lt
Deividas Staponkus

Straipsnis ir nuotrauka: miske.lt